facebook Twitter Instagramm Newsletter
Deutsche Seite English Site

IAAF Meetings



jackpot contenders Golden League 1999

Men
Event Oslo Rom Paris Monaco Zürich Brüssel Berlin
200 m Thompson
Obadele
(BAR)
20,38
Johnson
Michael
(USA)
19,93
Greene
Maurice
(USA)
20,13
Greene
Maurice
(USA)
19,92
Fredericks
Frankie
(NAM)
20.23
Johnson
Michael
(USA)
19.93
Greene
Maurice
(USA)
20,21
800 m Kipketer
Wilson
(DEN)
1:43,11
Kipketer
Wilson
(DEN)
1:42,79
Kipketer
Wilson
(DEN)
1:44,89
Kipketer
Wilson
(DEN)
1:42,57
Kipketer
Wilson
(DEN)
1:43,01
Kipketer
Wilson
(DEN)
1:42,27
Kipketer
Wilson
(DEN)
1:44,03
3000 m
Steeple
Barmasai
Bernard
(KEN)
8:06,15
Barmasai
Bernard
(KEN)
8:03,30
Barmasai
Bernard
(KEN)
8:05,71
Barmasai
Bernard
(KEN)
7:58,98
Barmasai
Bernard
(KEN)
8:05,16
Barmasai
Bernard
(KEN)
8:03,08
Ezzine
Ali
(MAR)
8:06,70
110 m Hurdles Johnson
Allen
(USA)
13,14
Johnson
Allen
(USA)
13,01
Wade
Larry
(USA)
13,26
Crear
Mark
(USA)
13,14
Crear
Mark
(USA)
13,19
Crear
Mark
(USA)
13,15
Wade
Larry
(USA)
13,27
Pole Vault Lobinger
Tim
(GER)
6,00
Tarasov
Maksim
(RUS)
5,90
Tarasov
Maksim
(RUS)
5,90
Tarasov
Maksim
(RUS)
6,00
Hartwig
Jeff
(USA)
5.91
Hartwig
Jeff
(USA)
5.95
Tarasov
Maksim
(RUS)
6,01
Long Jump Walder
Erick
(USA)
8,50
Walder
Erick
(USA)
8,18
Beckford
James
(JAM)
8,42
Beckford
James
(JAM)
8,40
Pedroso
Ivan
(CUB)
8,39
Pedroso
Ivan
(CUB)
8,40
Pedroso
Ivan
(CUB)
8,22
Javelin Throw Hecht
Raymond
(GER)
88,27
Gatsioudis
Konstantinos
(GRE)
86,92
Zelezny
Jan
(CZE)
89,06
Gatsioudis
Konstantinos
(GRE)
87,95
Gatsioudis
Konstantinos
(GRE)
89,53
Gatsioudis
Konstantinos
(GRE)
87,26
Gatsioudis
Konstantinos
(GRE)
87,96


Event Oslo Rom Paris Monaco Zürich Brüssel Berlin
200 m Jones
Marion
(USA)
22,22
Jones
Marion
(USA)
22,19
Jones
Marion
(USA)
21,99
Jones
Marion
(USA)
22,15
Jones
Marion
(USA)
22,10
Miller
Inger
(USA)
22.24
Ferguson
Debbie
(BAH)
22.55
800 m Masterkova
Svetlana
(RUS)
1:58,16
Masterkova
Svetlana
(RUS)
1:57,63
Mutola
Maria
(MOZ)
1:58,25
Mutola
Maria
(MOZ)
1:56,99
Mutola
Maria
(MOZ)
1:56,04
Masterkova
Svetlana
(RUS)
1:57,58
Mutola
Maria
(MOZ)
1:57,56
3000 m Szabo
Gabriela
(RUM)
8:27,21
Szabo
Gabriela
(RUM)
8:27,79
Szabo
Gabriela
(RUM)
8:25,59
Szabo
Gabriela
(RUM)
8:28,36
Szabo
Gabriela
(RUM)
8:25,03
Szabo
Gabriela
(RUM)
8:25,82
Szabo
Gabriela
(RUM)
14:40,59
(5000m)
400 m Hurdles Hemmings
Deon
(JAM)
53,48
Bidouane
Nezha
(MAR)
53:05
Bidouane
Nezha
(MAR)
53,75
Hemmings
Deon
(JAM)
53,74
Hemmings
Deon
(JAM)
53,30
Bidouane
Nezha
(MAR)
53.78
Hemmings
Deon
(JAM)
53,90
High Jump Dinescu
Monica
(RUM)
1,96
Jelesina
Jelena
(RUS)
2,00
Storbeck
Hestrie
(RSA)
2,00
Storbeck
Hestrie
(RSA)
2,04
Babakova
Inga
(UKR)
2,01
Bergqvist
Kajsa
(SWE)
1,97
Storbeck
Hestrie
(RSA)
1,95