facebook Twitter Instagramm Newsletter
Deutsche Seite English Site

IAAF Meetings



jackpot contenders Golden League 2000

Men
Event Paris
(23.06.)
Rom
(30.06.)
Oslo
(28.07.)
Zürich
(11.08.)
Monaco
(18.08.)
Brüssel
(25.08.)
Berlin
(01.09.)
100 m Lewis
Brian
(USA)
10.10
Greene
Maurice
(USA)
9.97
Boldon
Ato
(TRI)
10.00
Greene
Maurice
(USA)
9.94
Greene
Maurice
(USA)
10.01
Greene
Maurice
(USA)
9.88
Greene
Maurice
(USA)
9.86
1500 m
(Mile)
El Guerrouj
Hicham
(MAR)
3:30.75
Ngeny
Noah
(KEN)
3:29.99
El Guerrouj
Hicham
(MAR)
3:46.24
El Guerrouj
Hicham
(MAR)
3:27.21
Chirchir
William
(KEN)
3:31.02
El Guerrouj
Hicham
(MAR)
3:47.91
El Guerrouj
Hicham
(MAR)
3:30.90
3000 m
(5000 m)
Saïdi-Sief
Ali
(ALG)
7:27.67
Saïdi-Sief
Ali
(ALG)
12:50.86
Kipketer
Sammy
(KEN)
12:55.03
Gebrselassie
Haile
(ETH)
12:57.95
Saïdi-Sief
Ali
(ALG)
7:25.02
Lahlafi
Brahim
(MAR)
12:49.28
Saïdi-Sief
Ali
(ALG)
7:30.76
400 m Hurdles Herbert
Llewellyn
(RSA)
48.41
Thomas
Eric
(USA)
47.94
Thomas
Eric
(USA)
48.66
Taylor
Angelo
(USA)
47.90
Herbert
Llewellyn
(RSA)
48.18
Herbert
Llewellyn
(RSA)
48.30
Taylor
Angelo
(USA)
48.26
High Jump Klyugin
Sergey
(RUS)
2.31
Voronin
Vyacheslav
(RUS)
2.35
Voronin
Vyacheslav
(RUS)
2.31
Austin
Charles
(USA)
2.32
Sotomayor
Javier
(CUB)
2.30
Austin
Charles
(USA)
2.31
Boswell
Mark
(CAN)
2.32
Pole Vault Tarasov
Maksim
(RUS)
5.65
Tarasov
Maksim
(RUS)
5.80
Galfione
Jean
(FRA)
5.80
Ecker
Danny
(GER)
5.85
Stolle
Michael
(GER)
5.95
Ecker
Danny
(GER)
5.90
Hartwig
Jeff
(USA)
5.71
Shot Put Godina
John
(USA)
21.25
Hunter
Cottrell J.
(USA)
21.34
Nelson
Adam
(USA)
21.43
Nelson
Adam
(USA)
21.64
Belonog
Yuriy
(UKR)
21.02
Nelson
Adam
(USA)
21.58
Nelson
Adam
(USA)
20.89


Event Paris
(23.06.)
Rom
(30.06.)
Oslo
(28.07.)
Zürich
(11.08.)
Monaco
(18.08.)
Brüssel
(25.08.)
Berlin
(01.09.)
100 m Tarnopolskaya-
Pintusevich
Zhanna
(UKR)
11.09
Jones
Marion
(USA)
10.91
Tarnopolskaya-
Pintusevich
Zhanna
(UKR)
10.93
Jones
Marion
(USA)
10.95
Miller
Inger
(USA)
10.91
Jones
Marion
(USA)
10.83
Jones
Marion
(USA)
10.78
1500 m Dulecha
Kutre
(ETH)
4:03.73
Dulecha
Kutre
(ETH)
4:02.92
Favor-
Hamilton
Suzy
(USA)
3:57.40
Chojecka
Lidia
(POL)
4:00.37
Beclea-
Szekely
Violeta
(ROM)
3:58.29
Sacramento
Carla
(POR)
4:00.35
Beclea-
Szekely
Violeta
(ROM) 4:02.80
100 m Hurdles Shishigina
Olga
(KZK)
12.76
Devers
Gail
(USA)
12.47
Devers
Gail
(USA)
12.56
Devers
Gail
(USA)
12.39
Devers
Gail
(USA)
12.54
Devers
Gail
(USA)
12.53
Alozie
Glory
(NGR)
12.66
Long Jump Kotova
Tatyana
(RUS)
7.04
Kotova
Tatyana
(RUS)
6.89
Kotova
Tatyana
(RUS)
7.00
Jones
Marion
(USA)
6.93
Johansson
Erica
(SWE)
6.81
Kotova
Tatyana
(RUS)
6.96
Kotova
Tatyana
(RUS)
6.96
Shikolenko
Tatyana
(RUS)
64.50
Solberg-
Hattestad
Trine
(NOR)
68.22
Solberg-
Hattestad
Trine
(NOR)
69.48
Solberg-
Hattestad
Trine
(NOR)
66.50
Shikolenko
Tatyana
(RUS)
67.20
Solberg-
Hattestad
Trine
(NOR)
67.76
Solberg-
Hattestad
Trine
(NOR)
68.32