facebook Twitter Instagramm Newsletter
Deutsche Seite English Site

IAAF Meetings



jackpot contenders Golden League 2001

Men
Event Rom
(29.06.)
Paris
(06.07.)
Oslo
(13.07.)
Monaco
(20.07.)
Zürich
(17.08.)
Brüssel
(24.08.)
Berlin
(31.08.)
100 m Greene
Maurice
(USA)
10.01
Greene
Maurice
(USA)
9.96
Montgomery
Tim
(USA)
9.84
Williams
Bernard
(USA)
10.08
Montgomery
Tim
(USA)
9.90
Montgomery
Tim
(USA)
9.96
Obikwelu
Francis
(NGR)
9.98
800 m Bucher
André
(SUI)
1:44.01
Bucher
André
(SUI)
1:43.34
Bungei
Wilfred
(KEN)
1:44.91
Bucher
André
(SUI)
1:42.90
Bucher
André
(SUI)
1:42.55
Borzakovskiy
Yuriy
(RUS)
1:42.47
Bucher
André
(SUI)
1:43.82
1500 m
(Mile/
2000 m)
El Guerrouj
Hicham
(MAR)
3:44.95
El Guerrouj
Hicham
(MAR)
3:28.38
Saidi-Sief
Ali
(MAR)
3:48.23
Rui
Silva
(POR)
3:40.36
El Guerrouj
Hicham
(MAR)
3:29.06
El Guerrouj
Hicham
(MAR)
3:26.12
El Guerrouj
Hicham
(MAR)
4:51.17
3000 m
(5000 m)
Mekonnen
Hailu
(ETH)
12:58.57
Kipkosgei
Luke
(KEN)
13:02.25
Bitok
Paul
(KEN)
13:00.10
Bitok
Paul
(KEN)
7:32.11
Limo
Richard
(KEN)
12:56.72
Mekonnen
Hailu
(ETH)
7:30.53
Bitok
Paul
(KEN)
7:44.33
3000 m
Steeple
Kosgei
Reuben
(KEN)
8:09.12
Kipketer
Wilson Boit
(KEN)
8:08.13
Kipketer
Wilson Boit
(KEN)
8:12.63
Kipketer
Wilson Boit
(KEN)
8:01.73
Boulami
Brahim
(KEN)
7:58.50
Boulami
Brahim
(KEN)
7:55.28
Cherono
Stephen
(KEN)
8:09.59
110 m Hurdles Jackson
Colin
(GBR)
13.37
Johnson
Allen
(USA)
13.15
Johnson
Allen
(USA)
13.21
Johnson
Allen
(USA)
13.18
Johnson
Allen
(USA)
13.18
Garcia
Anier
(CUB)
13.07
Johnson
Allen
(USA)
13.04
Long Jump Dilworth
Kevin
(USA)
8.06
Pedroso
Ivan
(CUB)
8.10
Dilworth
Kevin
(USA)
8.15
Burkenya
Danila
(RUS)
8.07
Dilworth
Kevin
(USA)
8.16
Stringfellow
Savante
(USA)
8.31
Busemann
Frank
(GER)
8.04
Javelin Throw Gatsioudis
Konstadinos
(GRE)
87.49
Gatsioudis
Konstadinos
(GRE)
86.81
Blank
Peter
(GER)
86.90
Fagernes
Pal Arne
(NOR)
84.30
Hecht
Raymond
(GER)
88.88
Zelezny
Jan
(CZE)
85.54
Zelezny
Jan
(CZE)
88.29


Event Rom
(29.06.)
Paris
(06.07.)
Oslo
(13.07.)
Monaco
(20.07.)
Zürich
(17.08.)
Brüssel
(24.08.)
Berlin
(31.08.)
100 m Jones
Marion
(USA)
10.96
Jones
Marion
(USA)
10.84
Jones
Marion
(USA)
10.94
Gaines
Chryste
(USA)
10.98
Jones
Marion
(USA)
10.94
Jones
Marion
(USA)
10.86
Mani
Myriam L.
(CMR)
11.13
800 m Graf
Stephanie
(AUT)
1:58.44
Graf
Stephanie
(AUT)
2:00.00
Graf
Stephanie
(AUT)
1:58.20
Mutola
Maria
(MOZ)
1:57.11
Mutola
Maria
(MOZ)
1:56.85
Graf
Stephanie
(AUT)
1:57.46
Mutola
Maria
(MOZ)
1:59.19
1500 m Szekely
Violeta
(ROM)
4:00.92
Szekely
Violeta
(ROM)
4:01.
Szekely
Violeta
(ROM)
4:01.45
Szekely
Violeta
(ROM)
3:59.35
Szekely
Violeta
(ROM)
3:59.94
Szekely
Violeta
(ROM)
3:59.75
Szekely
Violeta
(ROM)
4:00.80
3000 m
(5000 m)
Yegorova
Olga
(RUS)
8:23.96
Yegorova
Olga
(RUS)
8:23.75
Masai
Edith
(KEN)
14:46.06
Masai
Edith
(KEN)
8:34.79
Yegorova
Olga
(RUS)
8:23.26
Yegorova
Olga
(RUS)
8:30.09
Yegorova
Olga
(RUS)
14:29.32
400 m Hurdles Bidouane
Nezha
(MAR)
54.54
Tereshchuk
Tatyana
(UKR)
54.01
Tereshchuk
Tatyana
(UKR)
54.30
Pernia
Daimi
(CUB)
54.21
Bidouane
Nezha
(MAR)
53.98
Bidouane
Nezha
(MAR)
53.96
Nosova
Yuliya
(RUS)
54.62
High Jump Bergqvist
Kajsa
(SWE)
1.98
Veneva
Venelina
(BUL)
2.00
Babakova
Inha
(UKR)
2.00
Bergqvist
Kajsa
(SWE)
1.99
Cloete
Hestrie
(RSA)
2.01
Palamar
Vita
(UKR)
1.99
Bergqvist
Kajsa
(SWE)
1.96