facebook Twitter Instagramm Newsletter
Deutsche Seite English Site

IAAF Meetings



jackpot contenders Golden League 2004

Men
Event Oslo/Bergen
(11.06.)
Rom
(02.07.)
Paris
(23.07.)
Zürich
(06.08.)
Brüssel
(03.09.)
Berlin
(12.09.)
200 m Crawford
Shawn
(USA)
20.31
Buckland
Stéphane
(MRI)
20.20
Obikwelu
Francis
(POR)
20.12
Williams
Bernard
(USA)
20.13
Fredericks
Frank
(NAM)
20.20
Powell
Asafa
(JAM)
20.24
800 m Borzakovskiy
Yuriy
(RUS)
1:44.41
Kipketer
Wilson
(DEN)
1:43.88
Yiampoy
William
(KEN)
1:45.03
Bungei
Wilfred
(KEN)
1:43.06
Bungei
Wilfred
(KEN)
1:43.48
Kamel
Youssef S.
(BRN)
1:45.07
1500 m Lagat
Bernard
(KEN)
3:34.08
Ramzi
Rashid
(BRN)
3:30.25
Lagat
Bernard
(KEN)
3:29.21
Lagat
Bernard
(KEN)
3:27.40
Kiptanui
Timothy
(KEN)
3:30.24
Korir
Paul
(KEN)
3:32.46
400 m Hurdles Sanchez
Felix
(DOM)
48.54
Sanchez
Felix
(DOM)
48.43
Sanchez
Felix
(DOM)
47.99
Sanchez
Felix
(DOM)
47.92
Kamani
Bayano
(PAN)
48.30
Kamani
Bayano
(PAN)
48.55
Triple Jump Olsson
Christian
(SWE)
17.58
Olsson
Christian
(SWE)
17.50
Olsson
Christian
(SWE)
17.41
Olsson
Christian
(SWE)
17.46
Olsson
Christian
(SWE)
17.44
Olsson
Christian
(SWE)
17.45
Discus Throw Alekna
Virgilijus
(LTU)
69.21
Alekna
Virgilijus
(LTU)
68.42
Alekna
Virgilijus
(LTU)
70.21
Fazekas
Robert
(HUN)
69.77
Alekna
Virgilijus
(LTU)
69.03
Alekna
Virgilijus
(LTU)
68.12


Event Oslo/Bergen
(11.06.)
Rom
(02.07.)
Paris
(23.07.)
Zürich
(06.08.)
Brüssel
(03.09.)
Berlin
(12.09.)
100 m Edwards
Torri
(USA)
11.21
Nesterenko
Yuliya
(BLR)
11.13
Arron
Christine
(FRA)
11.10
Arron
Christine
(FRA)
11.06
Bailey
Aleen
(JAM)
11.08
Ferguson
Debbie
(BAH)
11.14
400 m Williams
Tonique
(BAH)
49.78
Williams
Tonique
(BAH)
49.25
Williams
Tonique
(BAH)
49.15
Williams
Tonique
(BAH)
49.73
Williams
Tonique
(BAH)
49.59
Williams
Tonique
(BAH)
49.07
1500 m Lishchinskaya
Iryna
(UKR)
4:03.76
Yegorova
Olga
(RUS)
4:01.15
Varga
Judit
(HUN)
4:03.92
Janowska
Wioletta
(POL)
4:03.09
Tomashova
Tatyana
(RUS)
4:02.27
Tomashova
Tatyana
(RUS)
4:04.41
3000 m/
5000 m
Abeylegesse
Elvan
(TUR)
14:24.68
Dibaba
Ejegayehu
(ETH)
14: 37.99
Ochich
Isabella
(KEN)
8:31.32
Masai
Edith
(KEN)
8:36.43
Masai
Edith
(KEN)
14:42.64
Adere
Berhane
(ETH)
14:58.89
100 m Hurdles Devers
Gail
(USA)
12.56
Alozie
Glory
(ESP)
12.69
Felicien
Perdita
(CAN)12.60
Felicien
Perdita
(CAN)
12.52
Koroteyeva
Mariya
(RUS)
12.78
Hayes
Joanna
(USA)
12.46
High Jump Cloete
Hestrie
(RSA)
1.98
Cloete
Hestrie
(RSA)
2.03
Cloete
Hestrie
(RSA)
1.99
Cloete
Hestrie
(RSA)
2.04
Slesarenko
Yelena
(RUS)
2.00
Slesarenko
Yelena
(RUS)
2.00