facebook Twitter Instagramm Newsletter
Deutsche Seite English Site

IAAF Meetings



IAAF World Challenge 2011

Men
Event Melbourne
(03.03.)
Kingston
(07.05.)
Kawasaki
(08.05.)
Daegu
(12.05.)
Rio de Janeiro
(26.05.)
Dakar
(28.05.)
Hengelo
(29.05.)
Ostrava
(31.05.)
Rabat
(05.06.)
Zhukovsky
(03.07.)
Madrid
(09.07.)
Rieti
(10.09)
Berlin
(11.09.)
Zagreb
(13.09)
100 m

Aaron Rouge-Serret
AUS
10.51

Yohan Blake
JAM
9.80
Kim Collins
SKN
10.40
Walter Dix
USA
10.0
Dwain Chambers
GBR
10.05
Aziz Ouhadi
MAR
10.09
Churandy Martina
SKN
10.05
Usain Bolt
JAM
9.91
Aziz Ouhadi
MAR
10.27
Michael Frater
JAM
10.11
Justin Gatlin
USA
10.10

Walter Dix
USA
10.02

Yohan Blake
JAM
9.82
Usain Bolt
JAM
9.85
200 m Aaron Rouge-Serret
AUS
21.14
Nickel Ashmeade
JAM
19.95
Amr Ibrahim Mostafa Seoud
EGY
20.65
  Nilson Andrè
BRA
20.74
Shawn Crawford
USA
20.58
  Marvin Anderson
JAM
20.27
Jonathan Borlée
BEL
20.42
    LaShawn Merritt
USA
20:13
   
400 m Steven Solomon
AUS
46.12
Chris Brown
BAH
45.37
  Yuzo Kanemaru
JPN
45.23
  Rabah Yousif
SUD
45.64
  Jermaine Gonzales
JAM
45.07
Lalonde Gordon
TRI
45.51
  Kévin Borlée
BEL
44.74
  Kirani James
GRN
45.33
LaShawn Merritt
USA
45.22
800 m   Khadevis Robinson
USA
1:46.25
Masato Yokota
JPN
1:46.87
Boaz Kiplagat Lalang
KEN
1:45.90
  Amine Laalou
MAR
1:46.65
Adam Kszczot
POL
1:45.11
    Yuriy Borzakovskiy
RUS
1:43.99
Tyler Mulder
USA
1:45.10
David Lekuta Rudisha
KEN
1:41.33
   
1000 m               Jeffrey Riseley
AUS
2:16.75
Amine Laalou
MAR
2:15.31
         
1500 m Jeffrey Riseley
AUS
3:36.71
Peter van der Westhuizen
RSA
3:45.19
    Aman Wetiye
ETH
3:41.30
  Mohammed Shaween
KSA
3:31.82
  Collins Cheboi
KEN
3:33.82
    Asbel Kiprop
KEN
3:30.46
Augustine Kiprono Choge
KEN
3:31.14
Nixon Kiplimo Chepseba
KEN
3:30.94
3000 m           Mohamed Moustaou
MAR
7:43.99
        Sergio Sánchez
ESP
7:49.45
Bernard Lagat
USA
7:32.13
   
5000 m Bernard Lagat
USA
13:08.43
          Vincent Kiprop Chepkok
KEN
12:59.15
  Jacob Korir Cheshari
KEN
13:10.55
         
3000 m Steeplechase       Hillary Kipsang Yego
KEN
8:12.08
      Paul Kipsiele Koech
KEN
8:02.55
Abdelkader Hachlaf
MAR
8:13.04
Roba Gari
ETH
8:12.74
    Paul Kipsiele Koech
KEN
8:04.48
Hillary Kipsang Yego
KEN
8:12.81
110 m Hurdles Greg Eyears
AUS
14.37
Andrew Turner
GBR
13.28
Ryan Wilson
USA
13.73
David Oliver
USA
13.14
    Dayron Robles
CUB
13.07
Dayron Robles
CUB
14.14
    Tyrone Akins
USA
13.45
Emanuele Abate
ITA
13.54
  Dayron Robles
CUB
13.00
400 m Hurdles Justin Gaymon
USA
49.75
Justin Gaymon
USA
48.58
Brendan Cole
AUS
49.60
Johnny Dutch
USA
49.03
Andrés Silva
URU
49.16
Johnny Dutch
USA
49.17
  L.J. van Zyl
RSA
47.66
        Jehue Gordon
TRI
48.66
 
High Jump Chris Armet
AUS
2.18
      Dusty Jonas
USA
2.29
Aleksey Dmitrik
RUS
2.30
  Ivan Ukhov
RUS
2.32
  Andrey Silnov
RUS
2.32
    Jesse Williams
USA
2.33
 
Pole Vault Sergey Kucheryanu
RUS
5.30
  Daichi Sawano
JPN
5.60
      Tim Lobinger
GER
5.62
      Evgeniy Lukyanenko
RUS
5.72
Lázaro Borges
CUB
5.81
   
Long Jump Mitchell Watt
AUS
7.98
  Tyrone Smith
BER
8.09
  Wilfredo Martínez
CUB
8.04
Aleksandr Menkov
RUS
Irving Saladino
PAN
8.38
  Yahya Berrabah
MAR
8.10
      Aleksandr Menkov
RUS
8.15
Aleksandr Menkov
RUS
8.18
Triple Jump Henry Frayne
AUS
16.91
Samyr Laine
HAI
16.80
  Deokhyeon Kim
KOR
16.99
Osniel Tosca
CUB
16.95
        Ruslan Samitov
RUS
16.90
       
Javelin Throw     Yukifumi Murakami
JPN
82.90
Igor Janik
POL
82.18
      Matthias de Zordo
GER
85.78
  Sergey Makarov
RUS
86.14
       
Shot Put Reese Hoffa
USA
21.10
Adam Nelson
USA
21.24
      Carlos Véliz
CUB
20.18
Reese Hoffa
USA
21.87
          Ryan Whiting
USA
21.61
Reese Hoffa
USA
21.73
Hammer Throw     Krisztián Pars
HUN
79.47
  Kibwe Johnson
USA
77.42
    Aleksey Zagornyi
RUS
80.02
  Krisztián Pars
HUN
79.70
Nicola Vizzoni
ITA
78.82
Krisztián Pars
HUN
78.77
  Dilshod Nazarov
ZJK
80.30
Discus Throw             Robert Harting
GER
68.23
  Erik Cadee
NED
64.06
  Jorge Y. Fernández
CUB
63.81
  Robert Harting
GER
67.22
Zoltán Kövágó
HUN
64.91
4 x 100 m     Japan
JPN
38.78
                     


Women
Event Melbourne
(03.03.)
Kingston
(07.05.)
Kawasaki
(08.05.)
Daegu
(12.05.)
Rio de Janeiro
(26.05.)
Dakar
(28.05.)
Hengelo
(29.05.)
Ostrava
(31.05.)
Rabat
(05.06.)
Zhukovsky
(03.07.)
Madrid
(09.07.)
Rieti
(10.09.)
Berlin
(11.09)
Zagreb
(13.09)
100 m Sally Pearson
AUS
11.52
Carmelita Jeter
USA
10.86
Alexandria Anderson
USA
11.28
Carmelita Jeter
USA
11.09
Tahesia Harrigan
IVB
11.14
Delphine Atangana
CMR
11.41
Schillonie Calvert
JAM
11.05
Veronica Campbell-Brown
JAM
10.76
    Schillonie Calver
JAM
11.23
Schillonie Calvert
JAM
11.09
Kelly-Ann Baptiste
TRI
11.15
Carmelita Jeter
USA
11.00
200 m Sally Pearson
AUS
23.36
Shelly-Ann Fraser - Price
JAM
22.10
  Allyson Felix
USA
22.38
Ana Claudia Silva
BRA
23.09
Amantle Montsho
BOT
22.88
Debbie Dunn
USA
23.24
    Tiffany Townsend
USA
22.84
      Schillonie Calvert
JAM
22.55
400 m   Novlene Williams-Mills
JAM
50.71
Shareese Woods
USA
52.68
    Patricia Hall
JAM
52.01
  Francena McCorory
USA
50.64
  Antonina Yefremova
UKR
51.07
  Shericka Williams
JAM
50.81
Anastasiya Kapachinskaya
RUS
50.75
Novlene Williams-Mills
JAM
50.31
800 m Kenia Sinclair
JAM
1:59.63
Kenia Sinclair
JAM
1:58.41
      Caster Semenya
RSA
2:00.61
Debbie Dunn
GBR
1:59.76
  Halima Hachlaf
MAR
2:00.05
  Yuneisy Santiusty
CUB
1:59.79
  Janeth Jepkosgei Busienei
KEN
1:58.26
Maggie Vessey
USA
1:58.64
1500 m Jemma Simpson
GBR
4:08.49
    Anna Mishchenko
UKR
4:03.52
Rosibel García
COL
4:19.98
  Maryam Yusuf Jamal
BRN
4:00.33
  Anna Mishchenko
UKR
4:07.95
Ekaterina Martynova
RUS
4:10.76
Nuria Fernández
ESP
4:06.00
Mariem Alaoui Selsoul
MAR
4:01.04
   
3000 m                 Viola Jelagat Kibiwot
KEN
8:46.84
         
5000 m             Meseret Defar
ETH
14:45.48
             
10.000 m               Meselech Melkamu
ETH
31:14.83
  Sule Utura
ETH
32:06.89
       
100 m Hurdles   Tiki James
USA
12.88
LoLo Jones
USA
12.92
Dawn Harper
USA
12.73
    Danielle Carruthers
USA
12.64
    Queen Harrison
USA
12.88
Nia Ali
USA
12.83
  Dawn Harper
USA
12.68
Sally Pearson
AUS
12.68
400 m Hurdles   Melaine Walker
JAM
55.60
Lauren Boden
AUS
55.86
  Melaine Walke
JAM
54.09
Nicole Leach
USA
57.19
    Vania Stambolova
BUL
53.68
    Kaliese Spencer
JAM
53.60
   
3000 m Steeplechase                            
Shot Put Valerie Adams
NZL
20:13
        Misleydis González
CUB
18.36
      Nadzeya Ostapchuk
BLR
20.94
       
Discus Throw Dani Samuels
AUS
61.00
                         
Javelin Throw               Maria Abakumova
RUS
65.81
Mercedes Chilla
ESP
63.77
  Madara Palameika
LAT
60.88
  Barbora Špotáková
CZE
67.14
 
Long Jump   Shara Proctor
GBR
6.65
Saeko Okayama
JPN
6.61
Funmi Jimoh
USA
6.52
Maurren Higa Maggi
BRA
6.80
Funmi Jimoh
USA
6.78
      Lyudmila Kolchanova
RUS
6.84
  Olga Zaytseva
RUS
6.84
  Olga Zaytseva
RUS
6.73
High Jump   Sheree Francis
JAM
1.85
  Xingjuan Zheng
CHN
1.94
    Levern Spencer
LCA
1.94
  Blanka Vlašic
CRO
1.97
  Ruth Beitia
ESP
1.92
Antonietta Di Martino
ITA
1.96
  Anna Chicherova
RUS
2.00
Triple Jump  

Melaine Walker
JAM
14.25

    Caterine Ibargüen
COL
14.39
      Baya Rahouli
ALG
14.34
         
Hammer Throw       Wenxiu Zhang
CHN
73.49
Yipsi Moreno
CUB
74.26
Betty Heidler
GER
75.33
  Betty Heidler
GER
77.22
  Betty Heidle
GER
75.54
  Tatyana Lysenko
RUS
75.58
Betty Heidler
GER
77.40
 
Pole Vault       Silke Spiegelburg
GER
4.50
Fabiana Mure
BRA
4.65
    Silke Spiegelburg
GER
4.60
        Silke Spiegelburg
GER
4.71
 
4 x 100 m     Japan
JPN
43.39